[Přeskočit k obsahu]

logo
Přihlásit

Zapomněli jste heslo?     Zaregistrovat se

telefon 739 603 779

email info@nwproradost.cz

Jitka Hadová

Jitka Hadová

Certifikovaná instruktorka

Na poslední srpnovou neděli jsme si naplánovaly výlet na Říp. Ani velmi horké počasí nás neodradilo a my jsme se sešly, abychom si splnily tuto milou vlasteneckou povinnost, za kterou se návštěva Řípu pro každého Čecha jistě považovat dá.

Cesta vlakem ze Všetat do Roudnice nad Labem nám utekla velmi rychle a v Roudnici se připojily i liberecké účastnice našeho výletu. Protože některé dámy nordic walking ještě neměly možnost vyzkoušet, hned před nádražní budovou jsme začaly nacvičovat správnou techniku. Ostatní, již zkušené hůlkařky, si zatím měly možnost vychutnat ranní kávu z nádražního automatu v hale.

Po základním představení nordic walking techniky a po nastavení správné výšky hůlek všem účastnicím jsme zvesela vyrazily na náměstí v Roudnici. A právě hned zde nás upoutala socha, která, jak jsme se později na Řípu dozvěděly, sem byla převezena právě z hory Říp. Jedná se o sochu svatého Vojtěcha, která je umístěna tak, jakoby světec mířil k brodu přes řeku Labe. Podstavec, na kterém je socha umístěna, byl vysvěcen Janem Pavlem II.

Už na začátku našeho výletu nás doprovázelo velmi horké letní počasí, a tak jsme byly rády, že nás naše cesta z náměstí přivedla do stínu, do parku, kde na nás čekala první zajímavost na naší cestě k Řípu – Kratochvílova rozhledna. Rozhledna nás zaujala nejen krásným výhledem do kraje, ale také svou krásnou funkcionalistickou architekturou. Nahoře na vyhlídce nás překvapila jedna ze stálých spoluúčastnic  našich výletů, když jen tak mimochodem ze svého minibaťůžku vylovila neuvěřitelně velký a těžký dalekohled. Zdenko, jak se Ti tam mohl vejít?!?

U rozhledny ve stínu bylo ideální místo a příležitost na první svačinku. Po prvním občerstvení jsme již rázně vykročily směrem k Řípu. Než jsme opustily Roudnici, pokochaly jsme se pěknou novou výstavbou a byly jsme odměněny obdivem místních, že i navzdory předpovídanému žáru se v tomto počasí vydáváme až na Říp.

Po opuštění Roudnice jsme se napojily na příjemnou polní cestu lemovanou stromy, zpravidla švestkami, a tak jsme převážně ve stínu mohly užívat pěkného výhledu na blížící se horu Říp. Cestou jsme obdivovaly ještě nečekaně krásné a romantické zákoutí – rybníček s ostrůvkem a lavičkou Vesečák. Jak poznamenala Blaženka a my ostatní znalecky odsouhlasily – hezčí místo na rande bychom jen těžko hledaly.

Od Vesečáku to byl už jen kousek lesem ke známé aleji, která vede až k úpatí hory. Výšlap nahoru nás opravdu důkladně prověřil, a tak jsme po dosažení vrcholu nepohrdly posezením u kiosku pod slunečníky a nad výbornou zelňačkou.

A protože nás byla relativně početná skupinka, mohly jsme jít na svou vlastní prohlídku dovnitř krásné rotundy svatého Jiří. Kromě toho, že jsme se v rotundě příjemně ochladily, dozvěděly jsme se i celou řadu zajímavých informací o hoře, rotundě i legendě o Praotci Čechovi.

Po prohlídce rotundy jsme se ještě vydaly na vyhlídky do kraje. A to na Roudnickou, Pražskou i Mělnickou. Za rotundou jsme nezapomněly navštívit ani památné místo, odkud byl vyzvednut jeden ze základních kamenů pro výstavbu Národního divadla.

Tím pádem můžeme říci, že máme Říp „zvládnutý“ a stačily jsme si prohlédnout skutečně všechny zajímavosti, které nabízí. Pak už zbývala jen stejná cesta alejí zpátky dolů. Pod Řípem bylo těžké odolat nabídce nevypůjčit si na zpáteční cestu do Roudnice koloběžky, ale vzhledem k tomu, že jsme měly plné ruce (hůlek), necháme si výlet na koloběžkách od Řípu do Roudnice na příště!

Po překonání cesty vesničkou Krabčice, kde jsme se sluníčku příliš schovat nedokázaly, jsme naštěstí opět dorazily do stínu roudnického parku a pak už jen absolvovaly posledních pár kilometrů zpátky na náměstí.

Není nic lepšího, než zakončení výletu za horkého dne nad sklenicí výborné mražené kávy! A v Roudnici na náměstí je k tomu hned několik příležitostí.

Po osvěžení v cukrárně jsme se už jen přesunuly zpátky na nádraží a příjemně unavené pocitem dobře vykonané práce a splněním vlastenecké povinnosti, jsme se v pořádku vrátily vlakem zpátky do Všetat.

Výlet se báječně podařil, opět jsme se velmi pobavily při našich diskuzích na různá vážná i veselá témata a už se nemůžeme dočkat posledního výletu této sezóny pořádaným společně s Rodinným centrem Všetaty-Přívory. Vyrážíme v neděli 20. 9. do Českého ráje!

Malá reportáž o našem výletu opět vyšla na webu Mělnického deníku: http://melnicky.denik.cz/zpravy_region/nordic-walking-srpen-2015.htmla to i v papírové podobě. Sken článku zde.


Komentáře k článku

Přidat komentář

K článku zatím nebyl vložen žádný komentář.

Nejbližší akce

V nejbližší době nechystáme žádné akce.

O nordic walkingu

Historie
Hlavní přednosti
Jaké zvolit vybavení
Základy techniky
Jak trénovat

Hlavní menu

Kalendář akcí
Články a fotky
Reference
Služby a ceny
Vybavení
Kontakty
Mapa webu

Nejbližší akce

V nejbližší době nechystáme žádné akce.

Kdo za tím stojí

Jitka Hadová

Jitka Hadová

Certifikovaná instruktorka

 

info@nwproradost.cz

(+420) 739 603 779