[Přeskočit k obsahu]

logo
Přihlásit

Zapomněli jste heslo?     Zaregistrovat se

telefon 739 603 779

email info@nwproradost.cz

Jitka Hadová

Jitka Hadová

Certifikovaná instruktorka

Vznik nordic walkingu

Za vznik nordic walkingu vděčíme vlastně náhodě. Na 5.1.1988 byl zorganizován symbolický běžkařský závod v celkové délce 5km u příležitosti odhalení sochy legendárního finského sportovce Lauri „Tahko“Pihkaly u Olympijského stadiónu v Helsinkách. Ale protože sníh před konáním akce roztál, rozhodl se Tuomo Jantunen (v té době ředitel organizace Suomen Latu – Outdoorová Asociace Finska) pozvat dobrovolníky ze sportovní školy v Lahti, aby se zúčastnili akce i tak a rozdal jim několikatery hůlky. Nakonec kromě dobrovolníků dorazilo i několik dalších účastníků z řad veřejnosti a skupina čítající zhruba 50 lidí se vydala na vyznačenou trať s hůlkami. Odhalování sochy a chůze s hůlkami byly natočeny pro televizní vysílání, které vzbudilo velký zájem a následně přispělo k významnému rozšíření nordic walkingu nejprve u finské veřejnosti a následně i celosvětově.

Protože časem i vrcholoví sportovci si sami na sobě ověřili fakt, že při vědomém zapojení horní části části těla vydají více energie a pohybují se v jednoznačně vyšších tepových frekvencích, než kdyby běhali bez hůlek, není divu, že jejich trenéři záhy neváhali zařadit tuto chůzi, respektive běh, s hůlkami i do mimosezónní přípravy svých svěřenců.

Mimo skandinávské země se začal však téměř souběžně vyvíjet tento sport i v USA pod názvem „pole walking“. USA však mají údajně primát ve vynálezu „botiček“, tedy nasazovatelných gumových koncovek pro chůzi na tvrdém povrchu.

Chůze s holemi zaznamenala doslova raketový nárůst své popularity v evropských severských zemích ihned poté, kdy v roce 1997 firma Exel, finský výrobce běžeckých a lyžařských holí, představila svou produktovou novinku: hole značky „Nordic Walker“.

Byly to první speciálně vyvinuté chodecké hole s účinnější gumovou patkou/botičkou a originálním poutkem ve tvaru bezprsté rukavičky. Seveřané, kteří jsou velcí fandové běžeckého lyžování, přijali tyto hole s nadšením a chůzi s nimi jako letní alternativu svého oblíbeného běhu na lyžích. Z původně obchodního názvu se rázem stal všeobecně uznávaný termín pro fitness chůzi s holemi a „Nordic Walking“, coby nová, dynamická ale zároveň fyzicky i finančně nenáročná sportovní aktivita začala dobývat svět.

Historie nordic walkingu v bodech

  • Již rok po uvedení nordic walkingových holí na trh, v roce 1998, bylo v Helsinkách založeno Centrum severské chůze, které se ještě téhož roku mohlo chlubit návštěvností více než 23 tis. lidí, a které stihlo v prvním roce své existence vyškolit přes 2 tisíce instruktorů.
  • O dva roky později, v roce 2000, byla ve Finsku založena Mezinárodní Asociace Nordic Walkingu (INWA), jenž si dala za cíl popularizaci a rozšiřování nordic walkingu po celém světě. Ke konci roku 2006 již INWA měla 17 oficiálních členských organizací, včetně organizace české.
  • Po více než deseti letech od představení nordic walkingu v Evropě jej zhruba 8-10 miliónů lidí (zejména v severských zemích) považuje za svou pravidelnou formu fyzické/fitness aktivity a jejich počty každým rokem geometricky narůstají. Jde o nejrychleji se rozvíjející zdravotně-sportovní aktivitu 21. století.
  • V České republice propadli nordic walkingu první nadšenci již v roce 2000. V roce 2003 pak vznikla Česká Asociace Nordic Walkingu (ČANW), která se následující rok, tj. v roce 2004, stala oficiální členskou asociací INWA.
  • U české veřejnosti se narůstající popularita nordic walkingu datuje zhruba od roku 2006. Od března roku 2008 je ČANW členem Českého Svazu Tělesné Výchovy (ČSTV) podobně jako řada dalších českých sportovních asociací.
  • V současné době se nordic walking díky své nenáročnosti a nesporným zdravotním přínosům provozuje nejen mezi samotnými jednotlivci či ve větším měřítku v rekreačních zařízeních, ale také v mnoha tuzemských lázeňských i léčebných ústavech coby součást léčebných terapií.

Nejbližší akce

V nejbližší době nechystáme žádné akce.

O nordic walkingu

Historie
Hlavní přednosti
Jaké zvolit vybavení
Základy techniky
Jak trénovat

Hlavní menu

Kalendář akcí
Články a fotky
Reference
Služby a ceny
Vybavení
Kontakty
Mapa webu

Nejbližší akce

V nejbližší době nechystáme žádné akce.

Kdo za tím stojí

Jitka Hadová

Jitka Hadová

Certifikovaná instruktorka

 

info@nwproradost.cz

(+420) 739 603 779