[Přeskočit k obsahu]

logo
Přihlásit

Zapomněli jste heslo?     Zaregistrovat se

telefon 739 603 779

email info@nwproradost.cz

Jitka Hadová

Jitka Hadová

Certifikovaná instruktorka

Nejzásadnějším prvkem, na který je potřeba se při nordic walkingu soustředit, je našlapování nejdříve na patu, postupné odvinutí celého chodidla a závěrečný odraz od špičky. Pokud se totiž chodidlo takto pečlivě „odvíjí“, už se nedupe. Když se nedupe a krok je o poznání lehčí, velmi se tím prospívá celému pohybovému aparátu a jistě i páteři.

Klíčový je také důraz na správnou koordinaci. Správně je, že když vykročí pravá noha vpřed, současně s ní vyráží protejší, tudíž levá paže. Ne vždy je to však takto automatické pro všechny. Tento „křižmochodný“ pohyb velice účinně zaměstnává obě mozkové hemisféry. V dnešní přetechnizované a pro člověka čím dál tím více na pohyb pasivnější době je to nezanedbatelný přínos. Populace není v pohybu, málo chodí, spíš se vozí, a tento fakt ve svém konečném důsledku neškodí jen pohybovému aparátu a oběhové soustavě, ale zároveň také mozku, pokud se týká schopnosti koordinace pohybů a udržování rovnováhy.

Někdy začátečníci, i když už mají v ruce velmi kvalitní a opravdu speciálně pro nordic walking vyrobené hole, přesto nedokáží naplno využít jejich potenciál a nadále u nich převládá tendence o hole se před tělem opírat, případně jimi jen za sebou zlehka šťouchat. Potenciál holí je ale třeba naplno využít tím, že se opíráme dlaněmi do speciálně upravených poutek. Sevření hole prsty by mělo být spíše jen symbolické a po odrazu od hůlky se dlaň dokonce úplně otvírá. Je neuvěřitelné, jak se při správném používaní poutek krok protáhne, chůze zrychlí a celkové zatížení dolních končetin odlehčí. Váha těla totiž nevisí na dolních končetinách směrem dolů, ale díky zapojení horních končetin jakoby pomáhá pohybu vpřed. Tento pohyb se nejlépe trénuje do mírného kopce.

Nejbližší akce

V nejbližší době nechystáme žádné akce.

O nordic walkingu

Historie
Hlavní přednosti
Jaké zvolit vybavení
Základy techniky
Jak trénovat

Hlavní menu

Kalendář akcí
Články a fotky
Reference
Služby a ceny
Vybavení
Kontakty
Mapa webu

Nejbližší akce

V nejbližší době nechystáme žádné akce.

Kdo za tím stojí

Jitka Hadová

Jitka Hadová

Certifikovaná instruktorka

 

info@nwproradost.cz

(+420) 739 603 779