[Přeskočit k obsahu]

logo
Přihlásit

Zapomněli jste heslo?     Zaregistrovat se

telefon 739 603 779

email info@nwproradost.cz

Jitka Hadová

Jitka Hadová

Certifikovaná instruktorka

Nejdůležitější součástí výbavy jsou hole. Na trhu je již celá řada jak kvalitních holí, co do odlehčeného materiálu a provedení, tak i levnějších alternativ, běžně dostupných dokonce i v řetězcích supermarketů. Levnější supermarketové hole jistě také „stačí“, nicméně nemohou nabídnout komfort a snadné provádění správné techniky jako hole značkové, jejichž výrobci neváhají na další vylepšování a výzkum vynakládat nemalé investice.

Výběr holí pro nordic walking

  • Hole by měly být vyrobeny z lehkého materiálu, zpravidla z hliníku nebo karbonu. Jsou pak lehčí a nepůsobí svým uživatelům případně namožení - ať svalů nebo kloubů. Tyto materiály totiž zároveň dobře absorbují nárazy.
  • Hole mohou být vyrobeny z jednoho kusu, anebo mohou být teleskopické. Pak se jejich délka dá upravit v závislosti na výšce uživatele, takže se mi zdá toto řešení praktičtější. Někteří nadšenci totiž v průběhu vycházek dokonce neváhají délku holí upravovat v závislosti na povaze chůze (do kopce, z kopce).
  • Pokud se týče úchopů, tzv. gripů, zdají se mi příjemnější korkové, neboť plastové mohou prokluzovat.
  • Určitě je potřeba, aby hole měly vyhovující poutka, podobná těm z běžkových holí. Pak se lze do hůlek daleko více „opřít“ a dosáhnout tak větší intenzity a rychlosti pohybu. Poutka zabraňují sklouznutí hole z rukou a umožňují otevírání a svírání dlaně.
  • S nákupem holí je potřeba si hned pořídit i botičky, tj. gumové nebo plastové násady pro chození na tvrdém povrchu. Já preferuji gumové. Sice nemají tak dlouhou životnost jako plastové, nicméně lépe přilnou k povrchu a hůlka pak neprokluzuje. Na koncovku hole by také měly být pořízeny „tácky“, tedy kroužky, které umožňují použití holí i v sypkých a měkkých terénech (tedy na sněhu nebo v písku).
  • Správná výška holí je určena vynásobením koeficientu 0.68 krát výška postavy v centimetrech, s tolerancí 5cm v závislosti na tom, zda při držení zapíchnuté hůlky je úhel v loketním kloubu 90 stupňů.

Obuv pro nordic walking

Správný nordic walking se neobejde bez pohodlné obuvi, funkčního oblečení a vhodného batohu či ledvinky, ve kterých se vyplatí počítat s lehce dostupnou kapsičkou na „botičky“ a prostorem pro lahev s pitím či termosku. Pro vhodné oblečení a obuv platí všeobecná pravidla pro pohyb venku a dnes již celá řada specializovaných „outdoorových“ obchodů s dobře vyškoleným personálem dokáže poradit ve všech ohledech.

Nordic walking není chůze s baťohem na zádech, kdy opíráním se o hole si ulehčujeme zátěž. K tomuto účelu jsou doporučeny trekové hole a trekové pevné boty, zpravidla kotníkové. Naopak nordic walking je svou definicí dynamický sport spadající do skupiny kardiofitness aktivit, takže vhodné boty by rozhodně neměly být kotníkové, měly by umožňovat odvíjení chodidla, měly by tlumit  nárazy a nepropouštět vodu.

Pro mne se stal nepostradatelnou součástí mé výbavy ještě také sporttester s GPS. Sporttester je velice motivující „hračka“, která již v dnešní době umožňuje svému uživateli mnoho možností nasbíraná data po výkonu snadno vyhodnocovat, porovnávat či dále upravovat.

Nejbližší akce

V nejbližší době nechystáme žádné akce.

O nordic walkingu

Historie
Hlavní přednosti
Jaké zvolit vybavení
Základy techniky
Jak trénovat

Hlavní menu

Kalendář akcí
Články a fotky
Reference
Služby a ceny
Vybavení
Kontakty
Mapa webu

Nejbližší akce

V nejbližší době nechystáme žádné akce.

Kdo za tím stojí

Jitka Hadová

Jitka Hadová

Certifikovaná instruktorka

 

info@nwproradost.cz

(+420) 739 603 779