[Přeskočit k obsahu]

logo
Přihlásit

Zapomněli jste heslo?     Zaregistrovat se

telefon 739 603 779

email info@nwproradost.cz

Jitka Hadová

Jitka Hadová

Certifikovaná instruktorka

V neděli 31. 5. 2015 jsme podnikli další z našich nordic walking výletů, tentokrát jsme vyrazili na místo vskutku romatické – hrad Bezděz.

Už cesta vlakem byla zábavná. Nejen že jsme stačili probrat novinky od našeho posledního setkání před měsícem, ale protože náš nejmladší účastník Venca vzal karty, strhla se vskutku velká a napínavá bitva v karetní hře prší.

Na nádraží Bezděz jsme dorazili už v devět hodin ráno. Přivítalo nás naprosto ideální výletní počasí – ani horko, ani zima. Ještě na nádraží jsme si zkotrolovali správné nastavení hůlek – pro provádění správné nordic walking techniky je to opravdu důležité. Zároveň jsme si připomněli základní pravidla správné nordic walking techniky, a to zejména se zaměřením na nové účastníky našeho výletu. Pravidelní účastníci, „mazáci“, si krátili chvíli svačinou nebo probíráním aktuálních témat, jako třeba co uvařit po návratu rodině k večeři, ačkoliv ty šťastnější z nás přemýšlely, co jim dobrého bude k jídlu připraveno, až se vrátí domů.

Posléze jsme společně vykročili na relativně nudný úsek od nádraží po silnici, ale cestu nám zpříjemňoval po celou dobu krásný výhled na hrad Bezděz. Zhruba v půlce cesty pod hrad jsme zastavili, abychom provedli krátkou rozcvičku a protažení. Některým z nás se sice cvičit moc nechtělo, ale dobrý pocit z protažení nám pak naše snažení vynahradil – nic nám předtím nebylo, ale po rozcvičce bylo lépe.

Následně už nic nebránilo tomu, abychom pokořili kopec, na kterém hrad stojí – Velký Bezděz. Cestou jsme se obdivovali zbytkům křížové cesty. Jaká škoda, že už bez obrazů uvnitř jednotlivých pomníčků. Místo obrázků na nás z jednoho z nich vybafl Venca. Cestou nahoru jsme se opravdu nejen pokochali zbytky hradeb, ale také řádně zapotili. Odložili jsme mikiny a bundy a krásný jarní den si tak užívali jen v tričkách.

Když jsme došli až nahoru, měli jsme ještě do komentované prohlídky asi půl hodiny času, a tak jsme se vydali na věž. Výhled do krajiny byl opravdu dechberoucí. Máchův kraj má něco do sebe.

Komentovaná prohlídka hradu nás provedla jak rekonstruovanou částí, tak pozůstatky paláce. Na většinu z nás opravdu silně zapůsobil smutný příběh spojený s hradem. Hrad nechal vystavět Přemysl Otakar II. Po Přemyslově smrti na Moravském poli se stal poručníkem jeho teprve sedmiletého syna Václava II. Ota Braniborský, který jej nechal i s matkou Kunhutou uvěznit ve zdech Bezdězu. Slečna průvodkyně nám dokonce ukázala, kde byli Václav a Kunhuta vězněni. Odděleně, aby nemohli společně plánovat útěk. Pro malého Václava muselo být takové odloučení jistě velké trápení...

Prohlídka hradu byla zakončena návštěvou zrekonstruované hradní kaple, kde v místě, kde kdysi stával oltář, údajně působí pozitivní energie. Nemohli jsme si pomoci a kamene na tom místě jsme se chtěli všichni postupně dotknout.

Po prohlídce jsme seběhli pod hrad do místní znamenité restaurace a na terase si vychutnali báječný oběd, s vyhlídkou přímo na hrad.

Protože byla připravena i varianta prozkoumat sousední kopec, Malý Bezděz, k velké radosti instruktorky se všichni účastníci výletu svorně rozhodli zúčastnit pokoření i této druhé výzvy oproti variantě zůstat v podhradí a užít si posezení v některé z místních restaurací u kávy a zmrzlinového poháru.

Na Malý Bezděz vede neznačená cesta a je poměrně strmá, ale to už pro nás nebyl vůbec žádný problém. Zdolali jsme i druhý výstup dne a mohli se pokochat opravdu romantickou vyhlídkou nejen do kraje, ale také hlavně na hrad.

Po sestupu se někteří z nás ještě v podhradí odměnili úžasnou smetanovou zmrzlinou a pak už jsme se vydali na zpáteční cestu k nádraží a zpátky vlakem do Všetat.

Výlet na Bezděz neměl chybu. Počasí jako na objednávku, výborná a soudržná parta a hlavně dobrý pocit z toho, že jsme udělali něco pro své zdraví a k tomu mohli objevovat krásy Bezdězu a pokochat se výhledy do krásného Máchova kraje.

A příště hurá do Českého ráje! V neděli 21.6. jedeme objevovat Drábské světničky a okolí. 

Malá reportáž o našem výletu opět vyšla na webu Mělnického deníku:  http://melnicky.denik.cz/zpravy_region/nordic-walking-kveten-2015.html, a to i v papírové podobě. Sken článku zde.

Komentáře k článku

Přidat komentář

K článku zatím nebyl vložen žádný komentář.

Nejbližší akce

V nejbližší době nechystáme žádné akce.

O nordic walkingu

Historie
Hlavní přednosti
Jaké zvolit vybavení
Základy techniky
Jak trénovat

Hlavní menu

Kalendář akcí
Články a fotky
Reference
Služby a ceny
Vybavení
Kontakty
Mapa webu

Nejbližší akce

V nejbližší době nechystáme žádné akce.

Kdo za tím stojí

Jitka Hadová

Jitka Hadová

Certifikovaná instruktorka

 

info@nwproradost.cz

(+420) 739 603 779