[Přeskočit k obsahu]

logo
Přihlásit

Zapomněli jste heslo?     Zaregistrovat se

telefon 739 603 779

email info@nwproradost.cz

Jitka Hadová

Jitka Hadová

Certifikovaná instruktorka

Bedřichov - Velkým zklamáním bylo pro natěšené vyznavače běžkařského lyžování a všechny ostatní příznivce populární a tradiční Jizerské padesátky její letošní zrušení. Pořadatelé oznámili zrušení závodu s konečnou platností v pondělí 6. ledna.

Není to poprvé, kdy se závod na běžkách musel zrušit z důvodu nepříznivých sněhových podmínek. Všechno zlé je však k něčemu dobré, a jednou se tak opravdu stalo pro dobro věci. Bylo tomu tak dokonce v zemi, kde by se nám mohla zdát podobná situace prakticky nemožná – v severském Finsku.

Právě zrušení závodu na běžkách přispělo k masovému rozšíření doposud spíše jen okrajové outdoorové aktivity, kterou nordic walking až do přelomového data 5. ledna 1988 byl. Co se vlastně toho památného dne událo?

Na 5. ledna 1988 byl zorganizován symbolický běžkařský závod v celkové délce pěti kilometrů u příležitosti odhalení sochy legendárního finského sportovce Lauri „Tahko" Pihkaly u Olympijského stadiónu v Helsinkách. Ale protože sníh před konáním akce roztál, rozhodl se Tuomo Jantunen (v té době ředitel organizace Suomen Latu – Outdoorová Asociace Finska) pozvat dobrovolníky ze sportovní školy v Lahti, aby se zúčastnili akce i tak. A rozdal jim několikatery hůlky.

Nakonec kromě dobrovolníků dorazilo i několik dalších účastníků z řad veřejnosti a skupina čítající zhruba padesát lidí se vydala na vyznačenou trať s hůlkami. Odhalování sochy a chůze s hůlkami byly natočeny pro televizní vysílání, které vzbudilo velký zájem, a následně přispělo k významnému rozšíření nordic walkingu nejprve u finské veřejnosti a později i celosvětově.

Inspirováni výše popsanou událostí, neváhali instruktoři a organizátoři Českého klubu nordic walkingu (ČKNW) nabídnout organizátorům Jizerské padesátky alternativní program v podobě propagace a instruktáží v prostoru bedřichovského stadionu a následně i vytyčení a absolvování krátké (6 km) a delší (15 km) trasy pro příchozí zájemce.

Realizační tým se sešel den předem v sobotu 11. ledna v Bedřichově a vyznačil trasy. Kratší vedla na Novou Louku a zpět, delší pokračovala okolo přehrady Černá Nisa opět přes Novou Louku zpět do Bedřichova.

Ačkoliv jsme měli nejprve obavy ohledně stavu tras, naštěstí pro nordic walking se ukázalo, že na většině cest už zmrzlá sněhová pokrývka není. Jen místy se objevovaly zledovatělé ostrůvky, které se však daly zdolat snadno při zvýšené opatrnosti, případně obejít úplně.

Dne 12. ledna byla tedy od rána na bedřichovském stadionu k dispozici všem zájemcům půjčovna i prodejna nordic walking hůlek, a také skupina zkušených instruktorů. V deset a v jedenáct hodin vyrazily na trať po úvodní rozcvičce a instruktáži o správné technice dvě skupiny natěšených zájemců. Počasí nám přálo a jedinou krátkou dopolední sněhovou přeháňku jsme rádi přečkali v teple a pohodlí na Šámalově chatě nad úžasným borščem.

Navzdory nepříznivým okolnostem jsme si tedy dokázali Jizerskou padesátku užít i tak a již nyní se těšíme na pravidelné akce organizované naší domovskou organizací ČKNW – Nordic Walking Tour. Termínovka pro letošní rok je již nyní publikována jako obvykle na webových stránkách www.cknw.cz.

Zároveň od dubna do září se opět rozběhnou pravděpodobně každý poslední víkend v měsíci oblíbené nordic walking výlety organizované Rodinným centrem Všetaty-Přívory (sledujte web http://rcvsetatyprivory.cz/), na které jsou rovněž zváni všichni, kdo již aktivně nordic walking provozují anebo by rádi.

Přejeme všem příznivcům nordic walkingu úspěšný rok 2014 a těšíme se na pravidelná setkávání v rámci Nordic Walking Tour a na výletech s Rodinným centrem Všetaty-Přívory!

Sken článku si můžete stáhnout v PDF nebo si prohlédnout článek tak, jak vyšel v Mělnickém deníku: http://melnicky.denik.cz/zpravy_region/nordic-walking-jizerska50-vsetaty.html.

Komentáře k článku

Přidat komentář

K článku zatím nebyl vložen žádný komentář.

Nejbližší akce

V nejbližší době nechystáme žádné akce.

O nordic walkingu

Historie
Hlavní přednosti
Jaké zvolit vybavení
Základy techniky
Jak trénovat

Hlavní menu

Kalendář akcí
Články a fotky
Reference
Služby a ceny
Vybavení
Kontakty
Mapa webu

Nejbližší akce

V nejbližší době nechystáme žádné akce.

Kdo za tím stojí

Jitka Hadová

Jitka Hadová

Certifikovaná instruktorka

 

info@nwproradost.cz

(+420) 739 603 779