[Přeskočit k obsahu]

logo
Přihlásit

Zapomněli jste heslo?     Zaregistrovat se

telefon 739 603 779

email info@nwproradost.cz

Výlet na Čertovy hlavy se báječně vydařil

NWproradost.cz odd Články a fotky odd Výlet na Čertovy hlavy se báječně vydařil

Jitka Hadová

Jitka Hadová

Certifikovaná instruktorka

V neděli 26. 4. 2015 jsme s Rodinným centrem Všetaty – Přívory vyrazili poznávat skalní sochy Václava Levého v okolí Liběchova, včetně těch nejznámějších - Čertovy hlavy.

Ráno na všetatském nádraží nás nepřivítalo zrovna optimisticky. Bylo zataženo a postupně začalo krápat. Když jsme vystupovali z vlaku v Liběchově, pršelo už celkem dost. Ale to nás nemohlo odradit. Ještě v parku v Liběchově jsme procvičili nordic walking techniku hlavně s těmi, kdo s námi vyrazili poprvé. Než jsme s instruktáží skončili, přestalo pršet úplně a až do konce výletu jsme měli skutečně perfektní počasí.

Naší první zajímavou zastávkou byla jeskyně Klácelka a prostor před ní, nazývaný Blaník. Vnitřek jeskyně, kterou jako svou pracovnu používal český vlastenec F.M.Klácel, je vyzdobena výjevy z bajky, kterou přeložil z němčiny. V prostoru před jeskyní jsou sochy Jana Žižky, Prokopa Holého a v křesle usazeného Jana Zásmuckého, který je údajným vůdcem bájných blanických rytířů. Kromě toho jsou zde k vidění i spící blaničtí rytíři a trpaslíci, kteří jim vyrábějí zbraně.

Je to opravdu kouzelné místo. A protože se nám na něm tolik líbilo, rozhodli jsme se posílit nejen svého ducha, ale i tělo – malou rozcvičkou a protažením.

Poté jsme již v doprovodu slunečních paprsků vyrazili krásným borovým lesem dále, přímo k Čertovým hlavám. Po zdolání kopce jsme ocenili nejen neobvyklé sochy, ale i krásnou vyhlídku do krajiny. Na první svačinku jsme opravdu nemohli najít krásnější místo. Opět jsme hodnotili, jak je kdo vybaven, pokud se svačiny týče. Naše pravidelná účastnice neopomněla pochválit svého partnera, který „i bábovku upeče“. Hned bychom jí všichni záviděli. Nicméně nás pobavil komentář jednoho zamyšleného svačícího účastníka výletu: „Hmm. Když ho to baví...“ Čímž zastoupil velmi trefně zřejmě převážnou část mužské populace a jejich přístup k pečení. Toto konstatování jsme hned ohodnotili jako hlášku dne.

Čertovy hlavy měří do výšky úctyhodných 9 metrů a než americký sochař Gutzon Borglum v Jižní Dakotě vytesal do hory Mount Rushmore obrovské reliéfy čtyř amerických prezidentů, držely si naše Čertovy hlavy až do 30. let 20. století primát v tom, že byly největšími skalními sochami na světě.

Od Čertových hlav nás přivedla cesta do Želíz, kde jsme se se zájmem prošli po dřevěných lávkách naučnou stezkou v místních mokřadech.

Pak už následovala příjemná cesta lesem a chatovou osadou, kde jsme tak hlasitě a znalecky obdivovali krásně upravené a vyzdobené zahrádky místních chatařů, až to jedna paní nemohla vydržet a z balkónu své chatičky konstatovala, že při poslechu našich vskutku Homolkovských komentářů nejsou schopni uvnitř s rodinou pro smích ani doobědvat... Jsme rádi, že na svých procházkách smích nejen sdílíme, ale i rozdáváme!

Poté jsme již dorazili lesem do Tupadel a v místní hospůdce jsme poobědvali. Pan kuchař i paní majitelka si zaslouží poklonu, ať už za sladké knedlíky, nebo ty plněné uzeným masem. Byly zkrátka skvostné. Na menu byly i halušky s bryndzou, a protože se ukázalo, že ne všichni je kdy ochutnali, milý pan kuchař nám přinesl na talířku speciální ochutnávku. Byl to opravdu milý a bodrý pán. Myslím, že nejen mně připomínal svou náturou a dobrou náladou kuchaře z pohádky Byl jednou jeden král. Jen více tak příjemného personálu v českých hospůdkách!

Posíleni obědem jsme se vydali po modré značce zpět do Liběchova. Cestou jsme ještě viděli do skály vytesaného hada a hlavně Harfenici, umělou jeskyni. Kromě jeskyně jsou tu ještě do skály vytesané čtyři hlavy a ženská postava s harfou.

A protože nám cesta do Liběchova rychle uběhla a do odjezdu vlaku zpět do Všetat bylo ještě hodně času, vydaly jsme se do parku liběchovského zámku. Naše nejmladší účastnice výletu Nikolka si dala velkou práci a všem nám dámám vyrobila věnečky z pampelišek. To byl tak krásný návrat do dětství a pohádek! Z výletu a fotek Vás tedy tímto zdraví osm krásných víl!

Příští výlet se koná poslední květnovou neděli, 31.5. vyrazíme dobýt Bezděz!

Malá reportáž o našem výletu opět vyšla na webu Mělnického deníku: http://melnicky.denik.cz/kultura_region/nordic-walking-duben-2015.html, a to i v papírové podobě. Sken článku zde.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Pochvala a uznání

nereg. Ludmila Hadová nereg. Ludmila Hadová
20.05.2015 23.36 | odpovědět

Věřím, že se mnou budou souhlasit všichni účastníci výletu na Čertovy hlavy, vyjádřím-li naší instruktorce Jitce poděkování za hezky strávený den v přírodě. Po přečtení barvitě napsaného článku jsem bohatší o zajímavosti týkající se naší vycházkové trasy i o poznatky ze slavných dějin naší vlasti. Mám radost i z přátelské atmosféry na našich výletech a z toho, že některé zážitky nás vracejí do dětství.

Jen tak dál, Jíťo, těšíme se na další výlet.
L

Nejbližší akce

V nejbližší době nechystáme žádné akce.

O nordic walkingu

Historie
Hlavní přednosti
Jaké zvolit vybavení
Základy techniky
Jak trénovat

Hlavní menu

Kalendář akcí
Články a fotky
Reference
Služby a ceny
Vybavení
Kontakty
Mapa webu

Nejbližší akce

V nejbližší době nechystáme žádné akce.

Kdo za tím stojí

Jitka Hadová

Jitka Hadová

Certifikovaná instruktorka

 

info@nwproradost.cz

(+420) 739 603 779