[Přeskočit k obsahu]

logo
Přihlásit

Zapomněli jste heslo?     Zaregistrovat se

telefon 739 603 779

email info@nwproradost.cz

Jitka Hadová

Jitka Hadová

Certifikovaná instruktorka

V neděli 6. 8. 2023 jsme se vydaly na další etapu našeho Svatojakubského putování z Žitavy do Prahy. Pokračovaly jsme z Mnichova Hradiště do Mladé Boleslavi – Debř. A ani deštivé počasí nás nemohlo odradit.

První srpnová neděle si pro nás připravila opravdu spíše podzimní počasí. Podle předpovědi bylo jasné, že bude celý den lejt a lejt, a tak jsem čekala, že účast zruší všichni. Ale nakonec to pár nadšenců nevzdalo, a tak jsme v počtu pěti vyrazili z Mnichova Hradiště, kde jsme se potkaly ze dvou směrů – od Liberce a od Všetat.

V Mnichově Hradišti jsme měly možnost nahlédnout do kostela svatého Jakuba, kde zrovna probíhala mše. To se nám minule nepovedlo.

A pak už vzhůru do kopce do lesoparku nad Nisou, kde jsme se pozastavily v místech bývalého židovského hřbitova. Pak jsme pokračovaly po schodech dolů k Jizeře, kde jsme objevily krásnou pláž. No, na koupání to ale tentokrát rozhodně nebylo!

Poté následoval delší úsek po silnici, ale nebylo zbytí, potřebovaly jsme přejít do Kláštera Hradiště nad Jizerou. A tam, na ceduli hned před pivovarem, na nás čekalo naše první dnešní razítko. Ještě jsme se zdrželi v parku u kláštera, kde jsme si mohly přečíst něco o jeho historii.

Ale pak už jsme seběhly schody k pivovarské restauraci Skála a neodolaly jsme pokušení ochutnat místní pivo a k tomu se zahřát česnečkou. Prostory restaurace jsou opravdu vytesané do skály, a tak jsme se rázem ocitly jakoby někde ve středověké krčmě. Česnečka nám všem pěkně sedla, a tak jsme mohly pokračovat čile dál. Na pláštěnky i déšť jsme si za těch pár ujitých kilometrů rychle zvykly a vůbec nám to nevadilo. Stejně déšť postupně ustával a při chůzi ani nebyla zima.

Naše trasa nás dále vedla podél hezkého soukromého zámečku v Maníkovicích lesem až ke vskutku kouzelnému místu – ke kapličce Klokočka. Pod kapličkou vyvěrá pramen neskutečně čisté vody a lidé z širokého okolí si sem pro ni jezdí, neboť tato voda údajně léčí dnu i jiné choroby. My jsme si u Klokočky na chvíli sedly pod stříšku a posvačily. Zároveň tu na nás čekalo už druhé Svatojakubské razítko.

Po svačině jsme pokračovaly po křížové cestě Klokočským lesem až do Nové Vsi u Bakova nad Jizerou. A to už bylo jen kousek do Bakova na náměstí, kde jsme neodolaly, a navštívily místní cukrárnu. Alespoň jsme trochu uschly. Cestou z cukrárny jsem pokoušela účastnice nápadem zkrátit trasu a jet domů už z Bakova, ale morálka týmu byla nezdolná – všechny chtěly jít dál!

Následně jsme posílené dortíky a kávou zvažovaly, zda se vydat do Debře přírodou podél Jizery, anebo po silnici na druhém břehu. Raději bychom přírodou, ale protože pršelo a břeh Jizery bývá v těch místech dosti bahnitý, zvolily jsme cestu po cyklostezce. Vynahradilo nám to ale třetí razítko, které bychom v opačném případě minuly. A to se nachází v turistických informacích pod zříceninou zámku Zvířetice.

Posledních pět kilometrů na nádraží v Debři nám opět střídavě pršelo, ale statečně jsme doputovaly až do cíle naší trasy. Sice jsme se trefily zrovna mezi odjezdy vlaků, ale protože u nádraží je příjemná hospůdka, měly jsme možnost přečkat hodinu a půl do odjezdu vlaků na obě strany, do Liberce i do Všetat, v suchu a velmi dobře jsme se najedly, a pravda, i popily!

Příště vyrážíme z Mladé Boleslavi, Debř do Benátek nad Jizerou. Doporučuji se zaregistrovat na cestu, nejlépe zde https://www.nwproradost.cz/kalendar-akci/svatojakubska-cesta-5-mlada-boleslav-debr-benatky-nad-jizerou-k120.html, protože kdyby došlo ke změnám nebo zrušení akce, budete o tom informováni, pokud o Vás budu vědět. Čeká nás příjemný průchod Mladou Boleslaví a následně podél Jizery a po loukách doputujeme až do Benátek nad Jizerou.

Těším se s Vámi na další společně strávené chvíle s hůlkami v rukách a tisíci mílemi v nohách!

Komentáře k článku

Přidat komentář

K článku zatím nebyl vložen žádný komentář.

Nejbližší akce

V nejbližší době nechystáme žádné akce.

O nordic walkingu

Historie
Hlavní přednosti
Jaké zvolit vybavení
Základy techniky
Jak trénovat

Hlavní menu

Kalendář akcí
Články a fotky
Reference
Služby a ceny
Vybavení
Kontakty
Mapa webu

Nejbližší akce

V nejbližší době nechystáme žádné akce.

Kdo za tím stojí

Jitka Hadová

Jitka Hadová

Certifikovaná instruktorka

 

info@nwproradost.cz

(+420) 739 603 779