[Přeskočit k obsahu]

logo
Přihlásit

Zapomněli jste heslo?     Zaregistrovat se

telefon 739 603 779

email info@nwproradost.cz

Jitka Hadová

Jitka Hadová

Certifikovaná instruktorka

V neděli 7. 5. 2023 jsme pokračovali v našem letošním putování z Žitavy do Prahy po Svatojakubské cestě. Etapa 1 z Hrádku nad Nisou do Kryštofova údolí byla krásná, i když profilově náročná. Odměnou nám však bylo získání dalších dvou Svatojakubských razítek a závěrečné zasloužené posezení v prvorepublikové kavárně.

Ráno v neděli se nás sešla na libereckém nádraží zase tak akorát velká skupina, jednak „stálic“ trasy, tedy těch, kdo si zakoupili průkaz poutníka a rozhodli se absolvovat poctivě všechny etapy a nasbírat tak všechna razítka, ale zároveň jsme přivítali mezi sebou nové hůlkaře, kteří jsou odhodláni si etapu, kterou minule zameškali, projít dodatečně, anebo s námi chtějí vyrazit jen tak na výlet. Každopádně hned od začátku bylo jasné, že se utvořila super skupina podobně laděných výletníků a hned od začátku jsme měli o čem mluvit a čemu se společně smát. Pardon, málem jsem zapomněla, ale to nejlepší na závěr – tentokrát nás doplnil i pes Freddie!

Cesta vlakem do Hrádku nad Nisou nám rychle utekla, a tak jsme mohli pokračovat v našem putování přesně tam, kde jsme minule skončili. Jdeme to poctivě!

Nejdříve jsme prošli Hrádek po asfaltkách, ale brzy jsme uhnuli na polní cesty. Brzy jsme si opět začali všímat ptačích budek, které visí po trase, a mají na sobě znak Svatojakubské cesty. Zároveň jsme nepřehlédli nejen její značení díky samolepkám na tradičních ukazatelích KČT, ale je vidět, že trasu procházejí i poutníci z Německa, neboť německá značka Svatojakubské cesty je také vidět celkem často na nejednom sloupu.

Ale to už jsme došli na louku, kde nás přivítal majestátní výhled na hrad Grabštejn. Tam jsme, jak jinak, museli udělat skupinovou fotku. Pak nás cesta vedla v podhradí a do lesa, do kopce a z kopce, jak jsme v našem kraji ostatně zvyklí, a najednou nás z dálky vítala bílá věž kostela v Bílém Kostele nad Nisou, kde jsme našli první razítko. A kde je, neřeknu, měli jste jít s námi!

Pře kostelem jsme zastavili na malé občerstvení v místní hospůdce, protože jsme měli našlapáno pěkných devět kilometrů, což byla půlka trasy, a to chtělo náležitě oslavit. No, ono to chtělo se hlavně posilnit, protože až teď, po devíti kilometrech, nás čekalo pět kilometrů stoupání do kopce k Buku republiky. No, kdyby toto táhlé stoupání bylo hned na začátku, asi by to přece jen utíkalo snáze a rychleji, než v druhé půlce výletu. Ale dali jsme to se ctí a klobouk dolů před pejskem Freddiem. Krátké čtyři nožky, takže našlapal určitě stokrát víc než my, ale nechal se nést jen asi kilometr, pašák.

Na vrcholu kopce jsme to oslavili zastávkou v altánku, kde jsme zbodli po náročném výkonu kde co. Bábovku, čokoládu, hroznový cukr – postavilo nás to znova na nohy. Ale hlavní motivací bylo, že už nás čekala jen cesta z kopce do Kryštofova údolí! A to bylo hned veselejší.

Cestou jsme semleli kde co. Politiku, vývoj trhu nemovitostí, vaření, nemoci a doktory, dovolené proběhlé i plánované, a při tomto družném hovoru nám cesta utekla, ani jsme nevěděli jak. Najednou jsme byli u koupaliště v Kryštofově údolí. Řada z nás tu byla poprvé, ale jistě ne naposled. Kdyby bylo trochu tepleji, možná bychom neodolali a trochu si zaplavali.

A konečně cíl naší cesty – Kryštofovo údolí! Obdivovali jsme známou sochu čůrajícího pejska, krásný kostel i orloj, ale největší odměnou pro nás bylo závěrečné razítko naší dnešní etapy, které na nás čekalo příhodně přímo v kavárně. Po splnění razítkovacího obřadu do našich kredenciálů (průkazů poutníka) jsme tedy mohli mít konečně padla! Oslavili jsme to doplněním spálených cukrů i hladinky alkoholu v podobě dvoudecky pro umocnění zážitků z našeho putování. A že jich bylo nemálo!

Příště vyrážíme z Kryštofova údolí do Českého Dubu. Doporučuji se zaregistrovat na cestu, nejlépe zde: https://www.nwproradost.cz/kalendar-akci/svatojakubska-cesta-2-krystofovo-udoli-cesky-dub-k114.html, protože kdyby došlo ke změnám nebo zrušení cesty, budete o tom informováni, pokud o Vás budu vědět. Trasa bude obdobně profilově náročná a asi o dva kilometry delší. Což je super motivace, a tak trénujme na příště, bude se to hodit!

Těším se s Vámi na další společně strávené chvíle s hůlkami v rukách a tisíci mílemi v nohách!

Komentáře k článku

Přidat komentář

K článku zatím nebyl vložen žádný komentář.

Nejbližší akce

V nejbližší době nechystáme žádné akce.

O nordic walkingu

Historie
Hlavní přednosti
Jaké zvolit vybavení
Základy techniky
Jak trénovat

Hlavní menu

Kalendář akcí
Články a fotky
Reference
Služby a ceny
Vybavení
Kontakty
Mapa webu

Nejbližší akce

V nejbližší době nechystáme žádné akce.

Kdo za tím stojí

Jitka Hadová

Jitka Hadová

Certifikovaná instruktorka

 

info@nwproradost.cz

(+420) 739 603 779