[Přeskočit k obsahu]

logo
Přihlásit

Zapomněli jste heslo?     Zaregistrovat se

telefon 739 603 779

email info@nwproradost.cz

Jitka Hadová

Jitka Hadová

Certifikovaná instruktorka

Předpovězená nepřízeň počasí neodradila vyznavače nordic walkingu ani od sobotní odpolední vycházky, ani od zdolání Ještědu – sešli jsme se opět v hojném počtu i v dobré náladě.

Navzdory velmi deštivé předpovědi počasí na víkend 30.-31.8. jsme ani sobotní odpolední vycházku, ani nedělní celodenní výlet nezrušili. Naopak. S přesvědčením, že nejsme z cukru, a tak se přece nerozpustíme, jsme podnikli obě plánované akce organizované pravidelně každý poslední víkend v měsíci Nordic walkingem pro radost a Rodinným centrem Všetaty-Přívory.

Na sobotu 30.8.  byla naplánovaná procházka tišickým lesem. Protože se sešla skupinka převážně začátečníků, bylo nutné všem důkladně vysvětlit vše potřebné o nordic walking vybavení i technice, i když nebe nad námi začínalo významně černat. I přesto jsme věnovali instruktáži a nácviku správné chůze s hůlkami hned vedle tišického nádraží více než půl hodiny. Následně jsme vyrazili na plánovanou trasu, ale už po několika prvních metrech se spustila průtrž mračen. Měli jsme ale velké štěstí – před úplným promoknutím nás zachránila rozestavěná garáž, kde už se před námi stačili schovat i dva cyklisti.

Nelenili jsme a vzniklý prostoj jsme si zkrátili rozcvičkou proto, abychom si protáhli a zahřáli nordic walkingem nejvíce namáhané svalové skupiny. Než jsme docvičili, bylo zase jasno, a tak jsme mohli pokračovat. Vydali jsme se zpět na trasu a vzhledem k dobré kondici všech zúčastněných jsme si ji ještě dokonce i o něco dále prodloužili. Procházku jsme zakončili příjemným závěrečným protažením. Odcházeli jsme s příjemným pocitem, že ani počasí nás neodradilo od našeho původního úmyslu udělat něco pro své zdraví a díky tomu, že jsme přivítali mezi námi další nové účastníky, bylo o čem povídat – ani jsme se nakonec nemohli odtrhnout a ještě hodnou chvíli jsme v Tišicích popovídali.

Po sobotním zážitku s průtrží mračen a zřejmě i díky velmi nepříznivé předpovědi na další den odřeklo svou účast na nedělním celodenním výletu hned několik tradičních účastníků. O to více je nutné ocenit ty, které předpověď počasí neodradila, a v neděli ráno připraveni na všechno dorazili na všetatské nádraží.

Když jsme tedy v deset hodin vystoupili z vlaku v Liberci a už tam nás přivítalo poprchávání, které se změnilo v mírný déšť jen za dobu, než jsme se přesunuli tramvají až pod Ještěd, vůbec jsme to neřešili. Po navléknutí nezbytných pláštěnek jsme hned, ještě v prostoru tramvajové zastávky, začali nacvičovat správnou nordic walking techniku. Tak jako předchozí den, i tentokrát se dostavilo více nordic walking začátečníků než obvykle, a tak bylo potřeba vše důkladně předvést a vysvětlit a vzápětí i opravovat a instruovat nové účastníky výletu již individuálně, přímo v akci. Po nácviku techniky jsme tedy směle  vyrazili do kopce, do mlhy a mraků, kde jsme jen tušili libereckou dominantu...

Naštěstí jsme po půl kilometru zamířili do lesa, a tak nás před deštěm uchránily koruny stromů. Začali jsme si libovat, že díky příjemně chladnému počasí se nám vlastně šlape velmi dobře a nepřízeň počasí nám díky naší připravenosti na ni vůbec nevadí.

Ačkoliv cesta na Ještěd od tramvaje měří pouhé 4 km, je to relativně náročný výstup – z důvodu velkého převýšení. Navzdory obavám některých začátečníků, zda budou skupině stačit a nebudou nás zdržovat, stali se právě oni tahouny a šlapali v čele celé skupiny, a tak jejich obavy o úroveň vlastní kondice nebyly vůbec na místě. Instruktorka se tak jako tak zpravidla více věnuje pomalejším účastníkům vzadu a rychlejší účastníci solidárně čekají na ty pomalejší na rozcestích. Ostatně i oni si rádi oddechnou a zkrátí chvíli čekání svačinou či popovídáním s novými nordic walking přateli!

Po zdolání nejprudšího kamenitého úseku jsme dorazili na vyhlídkovou asfaltovou silnici pod Ještědem. Instruktorka nás bavila svým výkladem ohledně vyhlídky do kraje. Takže už víme, že tam, co byla ta mlha napravo, je krásný výhled na Liberec a v tom mraku nalevo je hezky vidět Bezděz.

Promočení, ale spokojení se svým sportovním výkonem, jsme dorazili do restaurace na Ještědu, kde jsme si vychutnali oběd. Vzhledem k sílícímu dešti jsme si odhlasovali, že nebudeme pokračovat v plánované trase (i dolů pěšky), ale všichni se svezeme dolů kabinkovou lanovkou a náš výlet zakončíme v jedné z libereckých cukráren.

Pod Ještědem jsme ještě stačili obdivovat v prostoru pod lanovkou cíl závodu horských kol a obdivně jsme hodnotili fakt, že mladíci zablácení od hlavy k patě dokážou kopec z Ještědu na horském kole sjet náročným a značně blátivým terénem stejně rychle, jako naše kabinková lanovka – tedy v čase kolem pouhých čtyř minut. To je vskutku neuvěřitelné.

Po přesunu do centra Liberce se bohužel ukázalo, že doporučovaná cukrárna jednou z našich účastnic má v neděli zavřeno, ale ani to nám nemohlo pokazit náladu. Byli jsme totiž v centru Liberce, a tak jsme se pokochali nádherným libereckým náměstím Dr. E. Beneše, radnicí, divadlem a po projití Pražskou ulicí směrem dolů i novým, modernějším Soukenným náměstím. Pěšky jsme pak došli zpátky na vlakové nádraží, kde jsme si vychutnali kávu a koláček před odjezdem vlaku v místním pekařství.

Ačkoliv jsme se z důvodu nepřízně počasí nakonec přesně nedrželi vytyčeného plánu dne a trasy, dokázali jsme přizpůsobit výlet nepříznivým podmínkám a i tak si ho báječně užít. Sešla se opět skvělá parta optimisticky naladěných aktivních lidí několika generací, kteří spolu sdíleli tento nevšední zážitek a nordic walking, tolik užitečnou a zdravou aerobní aktivitu v krásném prostředí libereckých lesů i historických památek v centru města. Všichni jsme si odnesli pěkné společné zážitky a chuť vyrazit s hůlkami do přírody i příště, a to nejen prostřednictvím organizovaného výletu.

Ten se bude konat, tuto sezónu už naposled, poslední víkend v září. V sobotu odpoledne vyrazíme se seniory, začátečníky a účastníky limitovanými zdravotními problémy či nadváhou na kratší trasu – tentokrát v Přívorech. V neděli pojedeme na celodenní výlet vlakem do Lysé nad Labem a odtud poputujeme po naučné stezce Krajinou Rudolfa II. zhruba 13km do Čelákovic. Cestou nás čeká návštěva barokní vesnice Byšičky a zároveň budeme mít možnost pokochat se tichou krásou Hrbáčkových tůní. Na obou akcích nebude chybět protažení a nácvik správné nordic walking techniky.

Pro informace o plánovaných výletech a pro přihlášení na ně navštivte web www.nwproradost.cz a také www.rcvsetatyprivory.cz

Malá reportáž o našem výletu opět vyšla na webu Mělnického deníku: http://melnicky.denik.cz/kultura_region/nordic-walking-vylet-jested-reportaz.html, a to i v papírové podobě. Sken článku zde.

Komentáře k článku

Přidat komentář

pochvala

nereg. lenka černohlávková nereg. lenka černohlávková
03.09.2014 13.42 | odpovědět

nemělo to chybičku:-)

Tišice a Ještěd

nereg. Ludmila Hadová nereg. Ludmila Hadová
04.09.2014 23.03 | odpovědět

Oba výlety byly zábavné tím, že déšť nás přinutil obléci se do elegantních slušivých pláštěnek. V těchto v dané situaci nezbytných úborech jsme si nordic walking my, zamaskované dámy, užily ještě víc! Jíťo, příště do toho jdem zase!

Nejbližší akce

V nejbližší době nechystáme žádné akce.

O nordic walkingu

Historie
Hlavní přednosti
Jaké zvolit vybavení
Základy techniky
Jak trénovat

Hlavní menu

Kalendář akcí
Články a fotky
Reference
Služby a ceny
Vybavení
Kontakty
Mapa webu

Nejbližší akce

V nejbližší době nechystáme žádné akce.

Kdo za tím stojí

Jitka Hadová

Jitka Hadová

Certifikovaná instruktorka

 

info@nwproradost.cz

(+420) 739 603 779