[Přeskočit k obsahu]

logo
Přihlásit

Zapomněli jste heslo?     Zaregistrovat se

telefon 739 603 779

email info@nwproradost.cz

Nordic walking v Přívorech a na Malé Skále

NWproradost.cz odd Články a fotky odd Nordic walking v Přívorech a na Malé Skále

Jitka Hadová

Jitka Hadová

Certifikovaná instruktorka

Poslední červnový víkend byl v Rodinném centru Všetaty-Přívory opět ve znamení sobotní nordic walking vycházky a nedělního celodenního výletu.

V sobotu 28.6. ve 14,00 se sešla malá skupinka seniorek před Rodinným centrem ve Všetatech za účelem naučení se správné techniky nordic walkingu a vyzkoušení si této nové volnočasové aktivity i sportu (záleží, s jakou intenzitou je provozován) pod vedením zkušené instruktorky. Skupinku doplnila i vnučka Nikolka jedné ze zúčastněných dam.

Dvouhodinová procházka podél Košáteckého potoka byla zahájena teorií a nácvikem správné techniky ještě před Rodinným centrem. Následně jsme vyrazily na dvoukilometrovou procházku, v jejímž průběhu jsme ještě několikrát zastavily a věnovaly se pilování některých chyb, které byly instruktorkou hned na místě opravovány. V půlce naší vycházky jsme se také příjemně protáhly. Počasí nám přálo, ale nikdo z nás nepočítal s tím, že už naplno běží sezóna komárů, a tak jsme při naší rozcvičce u potoka velmi postrádaly repelent. Příště už ho určitě nezapomeneme.

Procházku jsme zakončily opět před rodinným centrem. Protože svítilo sluníčko a po našem výkonu jsme si jistě zasloužily odměnu, zakončila část naší skupinky vycházku ve všetatské cukrárně posezením venku u kávy a výborného dortíku. Instruktáž nordic walkingu nás všechny velmi namotivovala, a tak jsme se rozcházely s předsevzetím, že se nejen brzy opět uvidíme na některé z dalších plánovaných vycházek, či celodením výletu, ale že začneme také pravidelně chodit i samy. Prožily jsme velmi příjemné odpoledne, seznámily se s dalšími účastnicemi, popovídaly a možná také našly do budoucna další parťáky na společný nordic walking.

V neděli 29.6. se konal pravidelný celodenní výlet. Tentokrát se nás sešlo ráno na vlakovém nádraží o něco méně než obvykle, neboť předpověď počasí slibovala na celou neděli vytrvalý déšť. Nicméně devět z nás tato zpráva ani nevylekala, ani neodradila. Sbalili jsme si preventivně pláštěnky a výlet jsme si nenechali ujít. A udělali jsme dobře!

Hned po příjezdu do Malé Skály, nastavení správné délky holí a úvodním seznámení se s plánovanou trasou podle mapy hned na nádraží jsme vyrazili na louku u řeky, kde nás opět neminulo protažení. Už cestou z nádraží jsme mohli obdivovat krásy místní architektury – pro tento kraj tolik typické malebné roubenky.

Po rozcvičce nás čekal hned největší kopec – a to na vyhlídku a ke skalnímu hradu Vranov, známějšímu více spíš jako Pantheon. Většina účastníků výletu se odvážně vydala na prohlídkový okruh, ostatní „pohodáři“ se rozhodli pod záminkou hlídání hůlek ostatním posedět u místního kiosku. Tam posléze po prohlídce společně celá skupinka posvačila, aby se tak posílila na další výšlap směrem k hradu Frýdštejn.

Cesta mezi Vranovem a Frýdštejnem nabízí nejen krásy místních pískovcových skal, ale také několik památníčků, které připomínají historické osobnosti a události, kterých si cenil místní mecenáš a majitel maloskalského panství Zachariáš Romisch, a tak je nechal zbudovat na své náklady.

U Frýdštejnu jsme se rozhodli, že se prohlídky hradu v zájmu ušetření času a stále se zvětšujícího dešťového mraku nad našimi hlavami nezúčastníme a raději jsme se vydali na zasloužený oběd do oblíbené restaurace Na Vejpřeži.

Hosty jako nás by si mohla přát každá restaurace. Zbytečně jsme se nerozmýšleli a objednali (opravdu jen shodou náhod) všichni stejné jídlo – devětkrát smažený Hermelín!

Po obědě už začalo postupně mírně mrholit. Od Vejpřeže jsme se ještě vydali podívat k místní rozhledně Kopanina a pak už jen zbývalo sejít zpět, většinou z kopce, do Malé Skály, kde jsme měli v plánu posedět u kávy a v ideálním případě i palačinky.

Cestou jsme prošli malebnou vesničkou Bobov, kde nás překvapilo i to, že místní domečky ani nejsou oplocené, všichni tam žijí společně jakoby v jedné velké zahradě, a končí tam silnice – opravdu romantický konec světa.

Cestou jsme ještě objevili sochu, která je nám opravdu záhadou, jak se tam dostala. Zobrazuje partyzána se samopalem – zřejmě si některý z místních chalupářů udělal radost a nechal si převézt toto umělecké dílo právě sem, aby ho tak uchránil před pravděpodobným zničením.

Poté, co jsme se rozloučili s partyzánem, začalo přece jen vydatně pršet. Poslední zajímavostí na trase byl vskutku romantický lesní hřbitůvek, kde kromě již zmiňovaného mecenáše Romische je pochována také spisovatelka Jarmila Glazarová. Navzdory tomu, že je to hřbitov, je to také nesmírně malebné místo.

Pak už jsme jen seběhli kolem místního zámečku, kostela a domova důchodců k řece a nakonec usoudili, že když už se rozpršelo opravdu hodně, ani už se nám vlastně na palačinku nechce a raději se pokusíme stihnout o něco dřívější vlak, neboť už jsme se všichni těšili do sucha a tepla. Byť jsme nakonec opravdu stačili být na nádraží včas, České dráhy avizovaly dvacet minut zpoždění, které jsme tedy využili na dojedení našich vlastních zásob. Nakonec to bylo jako v cukrárně, neboť baťůžky účastníků výletu skrývaly opravdu velké laskominy – čokoládovými bonbony počínaje a lívanci konče. Zdá se, že kromě poznávacích a sportovních charakteristik se začínají naše společné výlety vyznačovat i labužnickými ambicemi zúčastněných. Jen tak dále! Uvidíme, čím nás kdo překvapí příště.

Společná cesta vlakem nazpátek ubíhala opět pro někoho ve veselé a pro jiné v klimbací náladě. Do Všetat jsme dorazili v pořádku a i když trochu promočeni, opět nabití energií, o kterou se s námi podělila maloskalská příroda a všudypřítomná aura historie, ať už v podobě místních architektonických skvostů či zajímavých osudů místních rodáků, o kterých jsme se postupně dozvídali z různých pomníčků a naučných cedulí.

Příště, to je poslední víkend v červenci, se pro změnu nechystáme nikam daleko – pojedeme vlakem do nedalekých Košátek. V sobotu odpoledne se budou moci senioři projít místní malebnou chatovou osadou a v neděli se vydáme pěšky z Košátek do Všetat po jediné místní žluté turistické značce.

Pro informace o dalších plánovaných akcích a výletech sledujte weby www.rcvsetatyprivory.cz a www.nwproradost.cz

Malá reportáž o našem výletu opět vyšla na webu Mělnického deníku: http://melnicky.denik.cz/kultura_region/nordic-walking-mala-skala.html, a to i v papírové podobě. Sken článku zde.

14 0628 Privory rybnicek

14 0629 Mala Skala

Komentáře k článku

Přidat komentář

K článku zatím nebyl vložen žádný komentář.

Nejbližší akce

V nejbližší době nechystáme žádné akce.

O nordic walkingu

Historie
Hlavní přednosti
Jaké zvolit vybavení
Základy techniky
Jak trénovat

Hlavní menu

Kalendář akcí
Články a fotky
Reference
Služby a ceny
Vybavení
Kontakty
Mapa webu

Nejbližší akce

V nejbližší době nechystáme žádné akce.

Kdo za tím stojí

Jitka Hadová

Jitka Hadová

Certifikovaná instruktorka

 

info@nwproradost.cz

(+420) 739 603 779