[Přeskočit k obsahu]

logo
Přihlásit

Zapomněli jste heslo?     Zaregistrovat se

telefon 739 603 779

email info@nwproradost.cz

Jitka Hadová

Jitka Hadová

Certifikovaná instruktorka

Druhou srpnovou středu, tedy 10. 8. 2022, jsme se sešly v Bedřichově, abychom si užily kratší verzi krásné naučné stezky Bedřichovské výhledy.

Na bedřichovském stadionu jsme se sjely jak z Liberce, tak z Jablonce, a po nastavení správné výšky holí všem účastnicím jsme vyrazily celé natěšené za novými zážitky.

Hned u první cedule naučné stezky Bedřichovské výhledy jsme zastavily a zkoumaly, kudy dnešní trasa povede. Když jsme míjely koupaliště Dolina, docela jsme litovaly, že nemáme s sebou plavky, ale kdybychom si tu lehly na pláž, asi bychom toho už moc nenachodily, a to by byla škoda.

Hned další zajímavosti na trase jsme pečlivě studovaly. Jednak pomníček místním horolezcům, kteří zahynuli pod lavinou v Peru, ale i tabuli slávy s vítězi všech ročníků Jizerské 50. Následně nás naučná stezka zavedla i ke zbytkům bývalé sklárny, kde je dnes i dřevěná socha Foukač. A pak už jsme minuly i penzion našeho významného laufaře Standy Řezáče a mohly jsme se začít kochat opravdu krásnými výhledy do údolí Bedřichova.

Zakrátko jsme dorazily až pod malebný kostelík, kdy nás čekal výšlap do kopce křížovou cestou. Naše úsilí se ale vyplatilo, kostelík byl sice zavřený, ale před ním právě probíhá výstava, kde jsou na panelech popsány pohnuté osudy některých zdejších obyvatel. Velmi zajímavé!

A protože bylo horko a měly jsme už chuť na svačinu, sedly jsme si na chvíli do stínu k pódiu u kostela, které občas hostí různé kulturní akce. O kulturní zážitek jsme se tentokrát musely postarat samy. Protože máme mezi sebou úžasnou Jarmilku, kterou múza obdařila schopností skládat milé básničky, postarala jsem se o umělecký přednes přede všemi a i já tak mohla oprášit svou již zašlou recitační slávu. Zde je tedy nová básnička:

 

Někdy nás bolí celý člověk, a to bez ohledu na věk.

Právě proto je dobré chodit a chůzi trénovat

a ty naše líné kosti trochu rozhýbat,

pokud si chceme zdraví zachovat.

Chůze je jedna z nejzdravějších činností

a přináší nám spoustu radostí.

Nejen že poznáváme nové lidi,

ale navazujem i přátelství,

které nám mnohdy chybí.

A proto: cítíte-li se sami,

přihlaste se a choďte s námi!

 

Jarmilko, děkujeme mnohokrát za již druhou milou básničku, úplně jsi mě zase dojala!

Poté, kdy jsme potěšili tělo (svačinou) i ducha (básničkou), jsme vyrazily dále. Sešly jsme až k obecnímu úřadu a vydaly se do protisvahu, na druhou stranu Bedřichova. Prošly jsme se kolem sjezdovek, které zejí prázdnotou. Jaký nezvyk ve srovnání se zimní sezónou, kdy Bedřichov puká ve švech!

Poslední úsek naší cesty vedl příjemně po vrstevnici, žádné velké kopce, a zčásti i ve stínu stromů, což jsme vítaly, protože se vyčasilo do opravdu letního počasí. I když do Bedřichova jezdíme často, v zimě i v létě, zajímavé cedule naučné stezky v průběhu naší cesty nám odkryly mnoho zajímavého z historie i současnosti Bedřichova, o čem jsme neměly ani tušení. Je to krásná lokalita a určitě ne jen sjezdovka a bežkařský stadion, které vnímá většina návštěvníků, a to je škoda. Jsme rády, že jsme se pustily do jeho objevování, nabízí spoustu krásných míst i zajímavostí.

Naši procházku jsme zakončily na bedřichovském stadionu v kiosku a čekání na autobus y zpět do Liberce a Jablonce jsme si zpříjemnily jak jinak, než tím nejlepším  ionťákem na světě! Oroseným točeným!

Účast na procházce je zdarma, ale je nutné se předem registrovat na každou procházku na lince 800 800 750, neboť kapacita je z důvodu omezeného počtu hůlek k zapůjčení limitována.

 

Komentáře k článku

Přidat komentář

K článku zatím nebyl vložen žádný komentář.

Nejbližší akce

V nejbližší době nechystáme žádné akce.

O nordic walkingu

Historie
Hlavní přednosti
Jaké zvolit vybavení
Základy techniky
Jak trénovat

Hlavní menu

Kalendář akcí
Články a fotky
Reference
Služby a ceny
Vybavení
Kontakty
Mapa webu

Nejbližší akce

V nejbližší době nechystáme žádné akce.

Kdo za tím stojí

Jitka Hadová

Jitka Hadová

Certifikovaná instruktorka

 

info@nwproradost.cz

(+420) 739 603 779