[Přeskočit k obsahu]

logo
Přihlásit

Zapomněli jste heslo?     Zaregistrovat se

telefon 739 603 779

email info@nwproradost.cz

Jitka Hadová

Jitka Hadová

Certifikovaná instruktorka

Čtvrtou prosincovou středu, tedy 28. 12. 2022, jsme podnikly kratší, ale relativně členitou, procházku po ne tolik známých a námi neobjevených místech v centru Liberce.

Po období ledovek se počasí konečně umoudřilo, a tak jsme se sešly na recepci Rezidence RoSa, abychom kromě popovídání o tom, jak jsme prožily Vánoce a co chystáme na Silvestra, hlavně protáhly těla při nordic walking procházce městem.

Vydaly jsme se přes Soukenné náměstí a už tam jsme porovnávaly, kdo ví co o mozaikových kočičkách, kterých je ve městě taková spousta. Kdybyste šli s námi, dozvěděli byste se více!

Neminuly jsme ani bez povšimnutí kameny zmizelých, tedy dlažební kostky s mosazným povrchem, které odkazují na lidi, kteří zahynuli v koncentračních táborech.

A pak už hurá do kanálové uličky. Se zájmem jsme si prohlédly více než 40 ozdobných krytů kanálů a hodnotily, která města mají nejhezčí. A pak už jsme se ocitly na Papírovém náměstí, kde nás pobavily vysoko nad hlavou navěšené boty na drátech, zajímavá graffiti či aktuální grafika na stěně baru Stereo. Přes ulici jsme ještě stačily obdivovat další dílko, a to Myší hostinu instalovanou přímo v chodníku. Nečekaly jsme tolik zajímavostí pohromadě právě v této části centra!

A pak už jsme vyrazily nahoru do dlouhých schodů, abychom se podívaly na Liberec z netradičního pohledu z vyhlídky Na Ladech. Cestou k Sokolovskému náměstí ještě naší pozornosti neunikl nejužší dům, skleník pana kameníka či historická domovní znamení a dům, kde přenocoval i slavný skladatel Carl Maria von Weber na své cestě do lázní Libverda.

Se zájmem jsme také prozkoumaly zvenčí Kostel nalezení svatého kříže s přilehlou barokní zahradou, kde jsme obdivovaly křížovou cestu, morový sloup a blankytně modrou kapli Božího hrobu. Nemohly jsme minout ani Valdštejnské domky hned vedle.

A pak už jsme pokračovaly kolem továrny, kde „Jára Cimrman zřejmě nikdy nepracoval“ až do parku „Mrtvolky“, kde jsme se snažily poznat zde uložené artefakty zaniklého Liberce – třeba oranžovou kachličku z obchodního domu Ještěd, kachličku z lázní či cívku na film z biografu Varšava. Poté jsme kolem Liebigovy hrobky došly až k památníku bojovníků před kasárnami a potěšily se vzácnými stromy v okolí muzea.

A pak už nám cestu zpět k radnici zpestřil galerijní čertík, lokomotivy před Technickým muzeem a v neposlední řadě náš krásný vánoční strom před radnicí!

Tohle byla procházka opravdu netypická a moc jsme si užily všechna neobvyklá umělecká dílka či jiné zajímavosti, kolem kterých bez povšimnutí jsme prošly už tolikrát! Ale teď jsme se i zastavily a pokochaly se vším, co nám Liberec na této trase nabízí a krásně jsme si rozšířily obzory!

Účast na procházce je zdarma, ale je nutné se předem registrovat na každou procházku na lince 800 800 750, neboť kapacita je z důvodu omezeného počtu hůlek k zapůjčení limitována.

Komentáře k článku

Přidat komentář

K článku zatím nebyl vložen žádný komentář.

Nejbližší akce

V nejbližší době nechystáme žádné akce.

O nordic walkingu

Historie
Hlavní přednosti
Jaké zvolit vybavení
Základy techniky
Jak trénovat

Hlavní menu

Kalendář akcí
Články a fotky
Reference
Služby a ceny
Vybavení
Kontakty
Mapa webu

Nejbližší akce

V nejbližší době nechystáme žádné akce.

Kdo za tím stojí

Jitka Hadová

Jitka Hadová

Certifikovaná instruktorka

 

info@nwproradost.cz

(+420) 739 603 779